Uzaktan Çalışma Nedir?

Pandemi döneminde iş hayatının zorunlu olarak en önemli parçalarından biri olan Uzaktan Çalışma nedir biraz inceleyelim.

Uzaktan Çalışma’nın ne olduğunu tanımlamadan önce belki de ne olmadığından kısaca bahsetmekte fayda var. Uzaktan Çalışma, birbirinden farklı lokasyonlardaki kişilerin görüntülü veya sadece sesli olarak bir platformda toplantı yapması demek değildir. Dolayısıyla Zoom, Microsoft Teams, Google Meet gibi yazılımları kullanarak telekonferans yapmak, uzaktan çalışma olarak adlandırılmamalıdır.

Uzaktan Çalışma, bir işletmenin çalışanlarına, ofis ortamında olmasalar bile sanki ofisteymişçesine verimlilikle çalışabilmelerine olanak sağlamak anlamına geliyor.

Dolayısıyla sadece aynı lokasyonlardaki kişileri birbirine bağlamak, bir işletmenin uzaktan çalışmaya geçtiği anlamını taşımamaktadır. Organizasyonun, faaliyet faaliyet alanının, departmanlarının veya belirli görevlerde yer alan çalışanlarının, bulundukları lokasyonlarına, durumuna, ihtiyaçlarına göre hangi uzaktan çalışma yöntemlerinin kullanılacağı, kimlerin buna uygun olduğu, sürecin nasıl yönetileceği gibi konularda karar verilmesi ve bir strateji belirlenmesi gerekmektedir.

Uzaktan Çalışma Şekillerine Göre Organizasyonlar

Temeller belirlendiğinde organizasyonun ihtiyaçlarına göre şu üç kategoriden birinde olması söz konusu olabilir:

 • Geleneksel Ofis Bazlı Organizasyon: Uzaktan çalışmayı hiç uygulamayan, geleneksel ofis bazlı çalışan şirketler.
 • Hibrit Organizasyon: Uzaktan çalışmayı kısmen veya kurum geneline yayılmış şekilde kullanan ama yine de yerleşik ofise sahip merkezi ve şubeleri olan şirketler.
 • Tamamen Uzaktan Çalışan Organizasyon (FROG – Fully Remote OrGanisation)Kısıtlı bir yerleşik ofisi olan veya hiç olmayan, tamamen uzaktan çalışan şirketler.

Tamamen Uzaktan Çalışan Organizasyon modeli, gün geçtikçe daha fazla yer edinecek gibi görünmektedir. Ancak, günümüzün geleneksel işletmelerinde Pandemi döneminden kaynaklanan gereksinimler sebebiyle genel olarak Hibrit yapıda bulunan organizasyonlarla daha fazla karşı karşıya olacağımız aşikardır. Dönemin gereksinimleri sebebiyle Geleneksel Ofis Bazlı Organizasyonların artık çok fazla yer bulamayacağını söylemek de hiç zor değil.

İhtiyaçlar

Bu üç kategoriden birinde yer alacağı belirlenmiş bir işletmede, Uzaktan Çalışmaya geçecek olan departman ve çalışanların nelere ihtiyaç duyacaklarını da kısaca listelemekte fayda var.

 • Donanım:
  • Gerekli faaliyetleri sürdürebilmek için uygun taşınabilir bilgisayarlar, mobil cihaz ve akıllı telefonlar, ses ve görüntü sistemleri (kulaklık, kamera, VoIP ekipmanları, vb)
 • Yazılım:
  • Uzak Toplantı, Dosya paylaşımı, Uzaktan Erişim, Anlık Mesajlaşma uygulamaları, vs.
 • Altyapı:
  • Veri depolama, yeterli bant genişliğine sahip bağlantı, güvenlik, kimlik doğrulama uygulama ve ekipmanları
 • Destek
  • Gerekli kalite ve içerikte uzaktan destek altyapısı

Ne şekilde bir Uzaktan Çalışma yönteminin uygulanacağı, kimlerin uzaktan çalışacağı ve buna uygun gereksinimlerin neler olduğu belirlendikten sonra geçiş sürecinin planlanması ve organizasyonun ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilmesi çok önem taşımaktadır. Bu noktada organizasyonun mutlaka ve mutlaka profesyonel destek almasının gerektiğinin altını çizmek lazım.

Solution First, organizasyonunuzun Uzaktan Çalışma ile ilgili tüm ihtiyaçlarının belirlenmesi ve sürecinizin doğru yürütülmesi konusunda size yardımcı olabilecek doğru iş ortağınızdır. Eğer Uzaktan Çalışma uygulamasına geçmeyi planlıyorsanız veya mevcut uygulamanızda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız şimdi hemen bizimle bağlantıya geçin.

info@solutionfirst.net

Kaynak: İşletmeler İçin Uzaktan Çalışma İpuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir